Woody Allen

Woody Allen

Klenot jménem Woody Allen

Allena Stewarta Konigsberga, narozeného 1. prosince 1935 v New Yorku, zná svět spíše pod pseudonymem Woody Allen. Co ale spousta lidí netuší, nejedná se jen o nadmíru úspěšného filmového režiséra, ale sám je také scénáristou, spisovatelem nebo jazzovým hudebníkem. V uměleckém světě působí už více než 50 let a i přesto, že před nedávnem oslavil 83. narozeniny, je stále velmi aktivním tvůrcem.

Zrodila se hvězda?

Woody Allen studoval univerzitu v New Yorku, ale studia zanechal už po prvním semestru. Hned na to byl zaměstnán u televizní společnosti NBC jako scénárista, mimoto také tvořil vtipné scénky pro komiky a pro vystoupení v nočních podnicích. Prvním filmem, na kterém se podílel jako scénárista i jako režisér (a dokonce si v něm i zahrál, což následně mnohokrát zopakoval), byl původně přestřihaný a předabovaný japonský sníme Co je nového, kotě?

Kulturní bohatství

Woody Allen se ve svých dílech často zaobírá tématem sexu, mnohdy jsou filmy autobiografické. Protože hodně čerpá ze svého bohatého života, jsou jeho snímky převážně komediemi, často až s parodickými prvky.
  • Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat) - Jeden z nejznámějších Woodyho filmů z roku 1972 staví na situačním humoru a je rozdělen do několika povídek.
  • Annie Hallová - Film z roku 1977 získal čtyři sošky Oscara, samotný tvůrce si odnesl ceny dvě - za nelepší režii a scénář. Nominaci za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli neproměnil.
  • Vicky Christina Barcelona - Jeden z novějších kousků, který měl premiéru v roce 2008 na filmovém festivalu v Cannes. zazářili v něm Javier Bardem, Scarlett Johanssonová a Penélope Cruzová.

Práce nese ovoce

V programu The Comedian´s Comedian, který vysílala v roce 2005 bristká televize, byl zařazen mezi padesát nejlepšícj komiků všech dob. Skončil nakonec na třetím místě, což jen dokazuje jeho oblíbenost u diváků.
Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek Další článek